Mavi Köşk

Araştırdım paylaşıyorum

Mavi Köşk ( Kaçakçının Köşkü)

Bu hafta sonu ailemle birlikte Girne’deki Mavi Köşk’e geziye gittik. Köşk’ün çok ilginç bir tarihi vardı. Ben de sizlerle paylaşmak istedim.

Köşk’ün sahibi olan Paulo Paolides Kıbrıs doğumlu  italyan asıllı rumdur. Paolides Avukat olmasına karşın aslında Ortadoğunun en büyük silah tüccarıdır. Aynı zamanda dönemin Kıbrıs Cumhurbaşkanı Baş piskopos Makarios’un avukatıdır. Avukatlık mesleğini silah ticaretini gizlemek için kullanmıştır. Bu nedenle köşkü kimsenin dışarıdan göremeyeceği ancak hertarafa hakim bir mevkiye yaptırmıştır. Böylelikle köşkü silah dağıtım noktası olarak kullanabilmektedir.

Mavi köşk bir ibret müzesi olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin himayesinde ziyarete açıktır. 1963 – 1974 yılları arasında Kıbrıslı Türkler çeşitli zorluklar altında yaşamlarını sürdürmeye çalışırken, Paolides kanlı paralar ile bu köşkte sefasını sürmüştür. Mavi Köşk, Yukarıda anlatamadığımız çalışır durumda olan 1957 yapımı Westinghouse marka merkezi klima sistemi, içinde gizemli bir altın anahtar bulunan gizli kasası, özel olarak uzakdoğudan paolidesin getirttiği dokuz boyutlu güvenlik aynası, kuş tüyü yastıklı stres koltukları, mevsime göre renk değiştiren bukalemun derisinden içki dolabı, kristal şarap bardakları, italyan el işi yer döşemeleri, istenirse 24 saat şarap akan aslanlı çeşmesi, özel sirtaki taverna bölümü, Köşkün bir çok yerinde bulunan günah çıkarma noktaları, Deprem uyarı cihazı, Köşkle bir bütünmüş gibi görünen ancak depremde yıkılmaması için köşkten ayrı olarak ve farklı bir teknikle yaptırılmış deprem odası gibi birçok özelliği ile Mavi Köşk Kıbrıs’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Mavi Köşkte her oda başka bir renkteydi, yemek odasında masaların rengi de odaların rengi ile aynıydı…..:)

Ama benim en çok ilgimi çeken odalardan birinde bulunan bir tabloydu. Odanın neresinden bakarsanız bakın tablodaki kadının gözleri, elleri ve ayakları sizin baktığınız yöne dönüktü. 🙂

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Bu yazı Araştırmalarım, Günlük kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın