At Biniciliği ve Çocuk

Araştırdım, Paylaşıyorum

Binicilik, kısaca ata binme becerisi olarak tanımlanabilir.

Binicilik eğitimi, çocukların kendilerine olan güveninin artmasına, hayvanları sevmesine ve sosyalleşmesine  yardımcı olduğu bir spordur. Binicilikte atı idare etmeye konsantre olunduğu için  binici dış dünyada olup bitenleri unutturur, rahatlar.

Aileler  çocuklarını en azından  bir spor dalına yönlendirmek ister. Bilirler ki  küçük yaşta sporla tanışmak bizlerin zihinsel ve fiziksel gelişimimiz  açısından oldukça önemlidir. Biniciliğe ne kadar erken başlanırsa çocuğun atla olan ilişkisi ve onu kontrol etme yeteneği de o kadar iyi oluyormuş. Ata binmenin bizlerin  özellikle kas ve kemik yapımızın şekillenmesinde ve bu sayede duruşumuzun  düzgün olmasında çok ciddi rolü vardır.

“Omuzlar Geri, Baş Dik. Sırt dik ,  İleri bak…..” Binicilik öğretmenimin sürekli tekrarladığı sözler 🙂

Ata, atın sol tarafından binilip sol taraftan inilir.

Ata binmenin temeli dengeli bir biçimde sıçramaya ve sağ ayağını atın üzerinden seri biçimde aşırmaya dayanır.

Attan inmek için ise, binici sağ bacağını atın sırtından sol tarafına alarak yere atlar. Binici yavaşça parmak uçları üzerine ve atın biraz açığına inmelidir. Daha sonra dizginler sağ ele alınır ve at kısa mesafeden tutulur. Attan inmeden önce dikkat edilecek en önemli nokta, her iki ayağın da üzengilerden çıkarılmış olmasıdır.

Her atın üç doğal yürüyüşü vardır. Bunlar adeta, süratli ve dörtnal olarak adlandırılır. Ayrıca atlar sonradan da yürüyüş biçimleri edinebilirler.

Binicilikte kullanılan bazı terimlerin tanımları

Binici: At binen kişi.

Aygır: Erkek ata denir

Kısrak: Dişi ata denir.

Tay: Atın yavrusuna tay denir.

Eyer: Binicinin ata oturması için deri, tahta ve demirden yapılmış teçhizata denir.

Tımar: Atın derisinin, normal beden ısısını koruması ve vücutta biriken toz, kir, kepek ve çamur gibi zararlı şeylerin dışarı atılması için yapılan temizlik.

Don: Atın vücut, yele ve kuyruğundaki tüy ve kılların rengine denir. Don, tay büyümesini tamamlayıncaya kadar değişebilir.

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Bu yazı Araştırmalarım kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın